Хората, живеещи на изток със сигурност не могат да разберат защо ние на запад се отнасяме толкова пренебрежително към една толкова важна част от човешкото тяло – краката, в частност стъпалата. В Индия младите докосват краката на възрастните в знак на почит, докато по нашите географски ширини те са винаги затворени в обувки и прикрити и рядко им се обръща особено внимание.
Историята ни подсказва… колко важна е била тяхната роля още в миналото. Рисунка отпреди 6000 години, намерена във Вал Камоника в Италия, изобразява ембрион, затворен от очертанията на стъпало. В Египет практиката да се масажират краката с лечебна цел също е била застъпена, като за този факт съдим по изображенията в т.нар. „гробница на лекаря“ в Египет, които датират от 2300 години пр.Хр. Писмени доказателства пък свидетелстват за използване на рефлексотерапия и от преколумбианските общества и индианците. На по-късен етап американският УНГ специалист Уилям Фицджералд разяснява съществуването на различни канали, които свързват ходилата и дланите с мозъка, като по този начин може да се въздейства на болката в главата чрез натиск в тези зони. По-професионално в проблематиката навлиза Юнис Ингам, която прави детайлна карта на различните зони, разположени на стъпалата, благодарение на множество изследвания с пациенти.
Как да масажираме правилно стъпалата?
Като начало регулярно трябва да отделяме време за тези процедури. Те биха имали ефект, ако ги практикуваме всеки ден средно по 15 минути. В противен случай не може да очакваме желаните резултати. Желателно е да поверим тази дейност на друг човек, но все пак може да се справим и сами като седнем и свием краката към тялото. Разбира се, ефектът от натиска не би бил същият, но подобен масаж е по-полезен от липсата на такъв.
Преди да започнем с масажа е важно да затоплим ръцете си. Извършваме движенията на всеки крак поотделно като предварително нанасяме масажно масло или олио. Мислено разделяме стъпалото с една вертикална линия и се опитваме да правим еднакви движения успоредно в двете половини, за да стимулираме циркулацията равномерно. В началото си служим с цяла длан, като постепенно преминаваме към натиск с пръсти.
За какво помага масажът на стъпалата?
Ето кои са най-често срещаните случаи, при които рефлексотерапията се препоръчва заради своите благотворно действие:
- Стрес. Масажът на стъпалата помага за намаляване на напрежението и състоянията на тревожност. Въпреки че има сравнително краткотраен ефект, може да се прилага ежедневно, особено в края на деня.
- Болка. Изследователи от университета в Портсмут наблюдават усещането за болка при хора, които практикуват рефлексотерапия. Около 40% от тях потвърждават, че чувстват облекчение и намаление на болката с до 45% в сравнение с останалите хора, които не си правят масаж. Най-голям ефект той има в случаите на главоболие и болки в гърба.
- Циркулация. На стъпалата се намират точки, които отговарят за различни органи в тялото и натискът върху тях им влияе благотворно. Допълнително краката поемат тежестта и напрежението от движението на цялото тяло през деня. Масажът подобрява циркулацията и осигурява необходимото раздвижване на кръвта, като помага тя да достигне до всяка точка на тялото.
- Бременност и кърмене. Всяка бременна жена усеща умора в краката заради тежестта на плода. Рефлексотерапията е чудесен начин тя да бъде облекчена. Редовният масаж на стъпалата може да бъде полезен и в случаите на сутрешно гадене, както и по време на кърмене за стимулация на кърмата.
- ПМС. Изследване, направено през 1993 година доказва, че неприятните усещания, неразположение и болки, свързани с предменструалния синдром могат да бъдат облекчени чрез масаж на ходилата, ръцете и ушите.
- Безсъние. Масажът на стъпалата преди лягане помага за намаляването на стреса, отпускането на тялото и по-лесното заспиване. Най-добър ефект се постига, ако той се извършва със затоплени длани и масло.
- Детоксикация. Както стана ясно, масажът на стъпалата подпомага циркулацията на кръвта и това тя да достига до органите. Това от своя страна спомага всяка клетка да бъде захранена с необходимите вещества за нейната обмяна и регенериране.
- Либидо. За правилната функция на половите органи също е необходима добра циркулация, която да осигурява достатъчно количество на кръв в тях. В допълнение масажът на стъпалата може да бъде много интимно занимание за една двойка, което не трябва да бъде пренебрегвано.
Прочети още:
Как да омекотим загрубялата кожа на стъпалата?
10 супер храни за здрави нокти
Краката – огледало на здравето
Стелките – какво трябва да знаем за тях?
Гъбички по ноктите – грешките, които правим