зеленчуци за двора

Отглеждането на собствени зеленчуци е лесно! Всеки може да започне зеленчукова градина или да отгледа билкова градина с малко планиране и малко консумативи.

Всичко, от което се нуждаете, е малко пръст, в която да растат, и малко семена. Дори няколко саксии на верандата или перваза на прозореца ще свършат работа. И е много удовлетворяващо да ядете нещо, което сте отгледали сами!

За да дадете добър старт на вашите зеленчуци, намерете място на „пряко слънце“, което означава, че получава 6 или повече часа пряка слънчева светлина на ден.

Повечето зеленчуци няма да се справят добре в сенчести зони. Ако нямате място за градински лехи (или не искате/не можете да копаете в земята), използвайте контейнери или изградете или инсталирайте повдигнати лехи.

Те ще увеличат вашето пространство за отглеждане, ако имате компактен двор, можете да местите саксии точно където имате нужда от тях, а и много зеленчуци растат много добре в контейнери.

Много зеленчуци растат лесно от семена, а семената струват само няколко лева опаковката. Но имайте предвид, че някои растения, като доматите и чушките, обичат горещото време.

В студен климат няма да имате достатъчно време да отгледате топлолюбивите семена, ако имате кратък вегетационен период, така че изберете разсад от местни разсадници или онлайн доставчици. В противен случай ще изтече сезонът на растеж, преди вашите култури да узреят. 

Ето абсолютно най-лесните зеленчуци за отглеждане във вашата градина:

Маруля

Защо да садите маруля?

маруля

Расте лесно от семена, расте бързо и е евтино да се грижите за нея. А вариациите на салати с нея: безброй.

Ако ви е омръзнало да купувате пакетирани смеси от салати в магазина за хранителни стоки (които се развалят веднага щом ги отнесете у дома!), марулята е чудесен избор за вашата градина.

Много видове са готови за прибиране на реколтата само за 30 дни и можете да откъснете малки листа, ако е необходимо. Посейте семена в лехи или контейнери (кутия на прозорец работи добре, защото имат плитки корени) и ги поддържайте влажни до поникване.

Едногодишни билки

Защо да засаждаме едногодишни билки?

Билките са лесни за отглеждане, плодовити производители и са по-евтини от закупуването на пресни билки.

билки

Добавете блясък към всяко ястие с пресни билки, изрязани от вашата градина:

  • чубрица; 
  • копър;
  • кориандър;
  • босилек;
  • мента.

Но босилекът е една от малкото подправка, които понякога се борят с болести като мана и листни петна, така че потърсете по-нови видове, като колонен босилек, който е по-устойчив на болести.

Боб

Защо да засаждаме боб?

Расте бързо, плодовит и има много различни видове. 

зелен бобМожете да отглеждате храстовиден боб, който запазва по-компактна, храстовидна форма, или боб, който изисква пергола за изкачване.

И двата вида са бързорастящи, въпреки че на фасула му трябва малко по-дълъг период за узряване.

Засадете семената директно в градината, след като отмине цялата опасност от замръзване и слани. Когато бобът е готов за бране, не забравяйте да проверявате растенията си всеки ден, защото колкото повече берете, толкова повече ще произведат!

Манголд

Защо да засадите манголд?

манголдИма дълъг период на прибиране на реколтата, изглежда красиво и е универсален в кухнята. 

Това често пренебрегвано зеленолистно е задължително за вашата градина.

Манголдът се отглежда толкова лесно, колкото марулята, а неговите поразителни яркожълти, бели, оранжеви или червени ребра и наситено зелени листа са достатъчно красиви, за да ги засадите в саксии заедно с декоративни цветя.

Манголдът няма нищо против хладното време, така че ще се наслаждавате на реколтата си до есента, особено ако засадите семена с интервал от няколко седмици.

Чери домати

Защо да засаждаме чери домати?

чери доматиТе са плодовити и обикновено са по-лесни за отглеждане от другите домати. Има и много различни разновидности, от които да избирате.

Чери доматите дават много сладки, малки домати, след като започнат да узряват. Засадете доматите напролет, след опасностите от попарване.

Има набор от видове от червени, на шоколадови петна, жълти и оранжеви, а форми, вариращи от кръгли до подобни на грозде.

Прочетете етикета, за да знаете какъв тип купувате: детерминантните видове достигат около 1 метър височина, докато индетерминантните могат да достигнат 3 или повече. И двата вида ще изискват подкрепа с пергола или клетка за домати.

Краставици

Защо да засаждаме краставици?

краставициНезависимо дали правите салати или кисели краставички, краставиците са най-хрупкави, когато са прясно набрани. Те са още един плодовит производител, така че със сигурност ще извлечете много от всяко растение!

След като веднъж сте опитали краставици, набрани от задния ви двор, никога повече няма да искате да ги купите.

Засадете семена директно в лехите, след като отмине цялата опасност от замръзване; малките краставици понасят нулеви застудявания, но не засаждайте твърде рано през сезона.

Някои видове са по-гъсти, но повечето се нуждаят от пергола за опора. Не забравяйте да засадите цветя, като например сладък алисум, наблизо, за да привлечете опрашители, защото краставиците изискват опрашване, за да образуват плодове.

Чушки

Защо да садим чушки?

чушкиЧушките също са най-хрупкави, когато са извадени от градината. И има десетки разновидности, от супер сладки до пушещо люти!

Чушките произвеждат тонове плодове, ако им дадете това, което искат: топлина, топлина и още топлина. Засадете разсада като отмине опасността от попарване от слана.

Има много различни сладки или люти разновидности.

Много видове чушки могат да се берат зелени за по-горчив вкус или да се оставят да узреят до червено, оранжево или жълто, в зависимост от сорта, за по-сладък плод.

Кейл

Защо да садим зелето кейл?

кейлКейлът е студоустойчив, така че можете да берете реколтата до есента. Някои видове дори могат да оцелеят през зимата и да се възвърнат следващата пролет. Кейлът е суперхрана, но е и супер растение!

Подобно на други зеленчуци, лесно се отглежда от семена. Предлага се в много различни видове, така че ако не харесвате текстурата на къдравото зеле, изберете видове като Red Russian, които имат нежни малки листа, които са вкусни в салати.

Лятна тиква

Защо да засадите лятна тиква?

лятна тикваТиквичките и другите летни тикви са много плодовити производители. И са вкусни във всякакви рецепти.

Лятната тиква е рок звездата в градината: ако е щастлива на мястото си, тя просто няма да спре да произвежда.

Две до три растения ще осигурят изобилие от тиква за вашето семейство и съседите!

Уверете се, че имате достатъчно градинско пространство за отглеждане на тиква, защото повечето сортове изискват метър – метър и половина, за да се разпръснат, въпреки че можете да ги обучите на пергола.

Също така не забравяйте да засадите цветя наблизо, за да привлечете опрашители, защото тиквата изисква опрашване, за да образува плодове.

Рукола

Защо да засаждаме рукола?

руколаАко обичате салата от рукола, това бързо растение си заслужава. То е много по-евтино и има много по-добър вкус прясно!

Един пакет семена ще донесе седмици реколта. Предпочита хладно време, така че го засадете рано през пролетта и отново в края на лятото за есенна реколта.