Симптомите на възпаленото гърло са чувството на силна болка, усещане за драскане, затруднено преглъщане, пресипналост и обложен език.
Хроничното възпаление на гърлото може да е резултат от различни състояния, така че е важно да се определи причината възможно най-бързо и да се започне обективна терапия спрямо заболяването.
Причини за постоянно възпалено гърло
Алергии
Когато имате алергия, имунната ви система реагира хиперреактивно на определени вещества, които обикновено са безвредни. Тези вещества се наричат алергени.
Общите алергени включват храни, някои растения, козина на домашни любимци, прах и цветен прашец. Вие сте особено податливи на персистиращо възпалено гърло, ако имате алергии свързани с неща, които вдишвате (прашец, прах, синтетични аромати, плесен и т.н.).
Най-честите симптоми, свързани с тези видове въздушни алергии, включват:
- Хрема;
- Кашлица;
- Кихане;
- Сълзене и възпаление на очите.
Стичането на секрет от носа към гърлото при продължителна хрема и възпалени синуси са най-вероятната причина за възпалено гърло породено от алергии.
Дишане през устата
Ако дишате постоянно през устата си, особено по време на сън, това може да доведе до повтарящи се болки в гърлото. Най-вероятно ще я почувствате сутрешно време, когато се събудите и болезнеността вероятно ще се облекчи, след прием на течности.
Симптомите на нощното дишане през устата включват:
- Суха уста и гърло;
- Дрезгавост на гласа;
- Умора и раздразнителност при събуждане;
- Лош дъх;
- Тъмни кръгове под очите;
- Трудност при фокусиране и намалена концентрация.
През повечето време дишането през устата се дължи на някакъв вид запушване на носа, който ви пречи да дишате правилно през него. Това може да включва назална конгестия, сънна апнея и увеличени аденоиди или сливици.
Киселинен рефлукс
Киселинният рефлукс се появява, когато долният езофагеален сфинктер отслабне и стане неспособен да се затвори плътно. След това съдържанието на стомаха се стича назад и нагоре в хранопровода.
С течение на времето киселината от стомаха може да увреди лигавицата на хранопровода и гърлото и да причини постоянна болезненост в областта.
Честите симптоми на киселинен рефлукс включват:
- Възпалено гърло;
- Киселини в стомаха;
- Кисел вкус в устата;
- Парене и дискомфорт (горната част на стомаха);
- Проблеми с преглъщането.
Тонзилит
Ако имате продължително възпалено гърло и не можете да намерите облекчение, възможно е да имате инфекция като тонзилит. Тонзилитът може да бъде причинен от бактериални инфекции или вируси.
Симптомите са много различни и могат да включват:
- Затруднено преглъщане или болезнено преглъщане;
- Дрезгав глас;
- Силна болка в гърлото;
- Схванат врат;
- Чувствителност на челюстта и шията поради подути лимфни възли;
- Сливици, които изглеждат червени и подути;
- Сливици, които имат бели или жълти петна;
- Лош дъх;
- Треска;
- Главоболие.
Мононуклеоза
Мононуклеозата е резултат от инфекция, причинена от вируса на Epstein-Barr. Въпреки, че заболяването може да продължи до два месеца, в повечето случаи то протича леко. Симптомите наподобяват тези на грипа и включват:
- Възпалено гърло;
- Подути сливици;
- Треска;
- Подути жлези (подмишници и шия);
- Главоболие;
- Умора;
- Мускулна слабост;
- Нощно изпотяване.
Възможно е човек с мононуклеоза да има постоянни болки в гърлото по време на активната инфекция.
Замърсяване на околната среда
Ако живеете в гъсто населен град с развита промишленост и голям автомобилен трафик, възможно е да имате постоянни болки в гърлото от въздушните замърсители. В допълнение към раздразнено, възпалено гърло, дишането на замърсен въздух може да причини:
- Влошаване на симптомите на астма
- Кашлица;
- Дразнене в гърдите;
- Затруднено дишане;
- Увреждане на белите дробове.
Абсцес на сливиците
Перитонзиларният абсцес е сериозна бактериална инфекция на сливиците, която може да причини постоянна, тежка ангина. Това може да се случи, когато тонзилитът не е бил лекуван правилно. Напълнен с гной джоб се образува близо до една от сливиците, когато инфекцията излезе от сливицата и се разпространи в околната тъкан.
Може да видите абсцеса в задната част на гърлото си, но е възможно той да бъде скрит зад една от сливиците. Симптомите обикновено са подобни на тези при тонзилит, макар и по-тежки. Те включват:
- Възпалено гърло (обикновено по-лошо от едната страна);
- Болка в ухото;
- Инфекция в едната или и двете сливици;
- Затруднено отваряне на устата напълно и затруднено преглъщане;
- Подуване на лицето или шията;
- Затруднено завъртане на главата ;
- Главоболие;
- Треска;
- Лош дъх.
Пушене
Тютюнопушенето и излагането на вторичен дим могат да причинят възпалено гърло, заедно с влошена астма, бронхит, емфизем и др.
В леки случаи излагането на токсините в цигарения дим води до болки в гърлото. Но пушенето също е рисков фактор за рак на гърлото.
Как да облекчите възпалено гърло
Ако болката в гърлото не се дължи на бактериална инфекция, може да се опитате да облекчите симптомите в домашни условия чрез:
- Увеличен прием на течности;
- Пуснете овлажнител, ако въздухът в дома ви е твърде сух;
- Топъл бульон или чай с мед и лимон;
- Гаргара с подсолена вода;
- Ограничете експозицията или премахнете алергените от вашата среда;
- Спрете цигарите.